Často kladené otázky

Nechci nosit jedny brýle na očích a druhé v kapse. Co s tím?

Řešení spočívá v zabroušení buď bifokálních čoček-uvidíte na 2 vzdálenosti-dálka a blízko,nebo multifokálních čoček. V tomto případě uvidíte od nekonečna,přes střední vzdálenost (kancelář, dirigent..) až po blízko (klávesnice,noty..).Multifokální čočky objednává naše optika od osvědčených výrobců jako jsou Essilor, Shamir,Čivice, Metzler . Zaručujeme,že budete spokojeni.

Jak poznám, jakou mám oční vadu?

Obecně lze říci,že oční vady dělíme do 3 velkých skupin: dalekozrakost(hypermetropie), krátkozrakost(myopie) a „stařecká“ vetchozrakost (presbyopie).Při dalekozrakosti se obraz zobrazuje za sítnicí a ke korekci se používají + dioptrie. Při krátkozrakosti se obraz zobrazí před sítnicí a tato vada se koriguje – dioptriemi. Zpravidla po 40.roce se začíná zhoršovat vidění do blízka-čočka v oku ztrácí svoji elasticitu a pružnost a nazývá se presbyopie.Zhoršené vidění na blízko a na práci může doprovázet pálení či řezání očí,bolesti hlavy a celková únava očí. Tuto situaci vyřeší jen správně vyměřené a zhotovené brýle na blízko,proto navštivte svého očního lékaře nebo optometristu v oční optice.

Začala jsem nosit předepsané brýle a zrak se mi zhoršoval, je to možné?

Velký pozor na tyto mýty. Nošení brýlí nebo kontaktních čoček nemá na vývoj zrakové vady vliv. Je důležité používat správné dioptrie na vaší pracovní vzdálenost.

Mám cukrovku. Má to vliv i na oči?

Cukrovka má škodlivé účinky na náš cévní systém,proto může zasáhnout i nejdůležitější tkáň v oku – sítnici.Takovéto onemocnění se nazývá diabetická retinopatie.Pokud je poškozená sítnice-nastává ztráta zraku. Cukrovka je onemocnění,které nebolí,ale jeho následky mohou být tragické. V České republice je cukrovka nejčastější příčinou oslepnutí. Proto pokud máte cukrovku, navštěvujte alespoň 1x ročně očního lékaře.

Co je glaukom?

Glaukom neboli zelený zákal je zvýšený nitrooční tlak v oku,který pak tlačí na zrakový nerv. Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben buď nadměrnou tvorbou oční tekutiny nebo ztíženým odtokem tekutiny. Průběh onemocnění bývá zdlouhavý a nemusíme ho ani zaregistrovat.Z počátku dochází k drobným výpadkům zorného pole, posléze k větším a horší orientaci v prostoru a v případě neléčení vede až k slepotě. Preventivní prohlídky každé 2 roky u vašeho očního lékaře jsou důležité. Komplexní vyšetření zrakové ostrosti,změření nitroočního tlaku a perimetr pomáhají odhalit toto onemocnění.

Mám mít obavy z šedého zákalu?

Šedý zákal neboli katarakta je zakalení nitrooční čočky. Katarakta se odstraňuje operací,která je velmi rychlá a bezbolestná. Jedná se o nejčastěji prováděný zákrok v České republice a čeká na každého z nás. Původní zakalená čočka se při operaci nahradí malým implantátem,který nahradí chybějící dioptrie. Výhodou operace je možnost ovlivnit vaší stávající oční vadu a spočítat hodnotu dioptrií implantátu tak, ať po operaci máte jen brýle na dálku nebo na čtení.

Kolega si koupil brýle v samoobslužném automatu. Co vy na to?

Na první pohled se nabídka takových firem zdá být úžasná, ale i laik se musí nad jejich argumenty zamyslet a poznat nesrovnalosti: velké číslice informující o slevách jsou klamná a musel by jste porovnávat 2 stejné produkty!Došel by jste k zanedbatelnému číslu v korunách a ne v procentech!

Upravení a seřízení brýlí na vašem obličeji je velmi důležité pro vaše denní používání a pošťák vám ho neposkytne..

Jakákoliv oprava se řeší opět přes poštu a ne na místě a hned jako v kamenné optice.

A poslední podstatná věc : každý živnostník (tedy i oční optika) platí nájem,mzdu a odborné kurzy zaměstnancům, leasing na stroje brousící čočky a toto vše se opravdu musí projevit v ceně výrobku. Automat jen stojí v čekárně vám více na očích a vydělává peníze.

Každý zákazník se musí rozhodnout sám, kde si pořídí správně zabroušené, funkční a hezké brýle.

 

[Form id=“1″]