Optický slovník

3D brýle

S těmito 3D brýlemi lze sledovat jakékoliv 3D pasivní projekce.

Anti-fog

Modely označené Anti−fog jsou ošetřeny technologií proti zamlžování skel. Anti-fog je speciální vrstva proti kondenzování vody, která zabraňuje mlžení skel. Vrstva Anti-fog je citlivá, proto vnitřní stranu skel čistěte pouze suchou měkkou látkou.

Antistatická úprava

Na čočky se nanáší společně s některými druhy antireflexu. Odpuzuje prachové částice. Takže pohled je jasnější a pohodlnější. Tím že čočka zůstává déle čistá, nemusí se tak často čistit a tím jí chráníme před poškrábáním.

Antireflexní úprava

Odstraňuje nepříjemné a rušivé odlesky na přední i zadní straně čočky, což má svůj důvod estetický — sklo se v brýlích tak neleskne a vytváří se tak dojem „jako by tam ani nebylo“, ale především důvod praktický, kdy oko nemusí zaostřovat na odrazy vznikající na vnitřní straně čočky, tím se značně eliminuje rychlá únava očí a následná bolest očí a případně i hlavy. Antireflexní úprava současně zvyšuje propustnost viditelného světla, pohled se tak stává jasnější a ostřejší.

Asférické čočky

Takovéto čočky dosahují ploššího zakřivení, nejsou tedy tak vypouklé, což je vidět především u vyšších plusových dioptrií a současně eliminují zkreslení obrazu v okrajových částech brýlového skla. V praxi to znamená, že takováto čočka je plošší, tenčí, má presnější zobrazovací vlastnosti a z estetického hlediska nezpůsobuje zvětšování oka „za brýlemi“.

Barva

Skleněné čočky mají omezenou škálu barev. Mohou se zabarvit do hněda nebo do šeda. U plastových čoček téměr žádná omezení nejsou. Základní materiál se muže probarvit nejen hnědou a šedou barvou, muže mít i gradální zesvětlení a téměr neomezené barevné odstíny (fialková, modrá, zelená, růžová) tyto barvy se samozřejmě mění s módou, proto je lepší přijít do oční optiky a podívat se do aktuálních vzorníku.

Dvouohniskové čočky bifokální

Výrobní součástí nabídky od dodavatele jsou bifokální (dvouohniskové) čočky mnoha provedení. Díky jemu již neplatí, že je nevýhodou bifokální čočky viditelný ostrý přechod mezi pohledem do dálky a do blízka, jelikož jako jediní v České republice dodavatel nabízí bifokální čočky Round s rozleštěným okrajem – cena je zajímavá a zaujme především ty, kteří nechtějí tolik investovat do multifokálních čoček a zároveň nechtějí vypadat „staře“ – silnější díl do blízka při nasazení brýlí totiž není vidět.

Holografické 3D brýle

Papírové brýle s holografickým potiskem. Při pohledu na bodové osvětlení zobrazují další holografický efekt.

Projekce: sledování bodového Vánočního osvětlení Ergonomicnose – Modely označené ergonomicnose jsou vybaveny nastavitelnými nosníky.

Ergonomic nose

je progresivní technologie, která umožňuje rozšířením nebo zúžením přizpůsobit nosníky brýlí vašim potřebám pro dosažení maximálního komfortu.

Grilamidu TR90

Grilamid TR 90 je velmi lehký, pružný a odolný polyamid, který svými vlastnostmi předčí klasický polykarbonát nebo nylon a zásadním způsobem ovlivňuje komfort, bezpečnost a odolnost celého výrobku.

Hydrofobní úprava

Je poslední vrstvou antireflexní úpravy, dokonale vyhlazuje povrch čočky a ta je pak odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méne se špiní a snadněji se čistí. Nanesením této vrstvy na čočku se prodlužuje její životnost a zvyšuje se ochrana před poškrábáním při vlastním čištění. Muže být kombinovaná ještě s oleofobní úpravou, která zlepšuje účinky vlastní hydrofobní vrstvy. Výrazně zvyšuje odpudivost vody je mnohem více odolnější vůči mastnotám a nečistotám. Takže čočka zůstává déle čistá a lépe se čistí. Kombinaci těchto vrstev lze doporučit každému, komu záleží na opravdu jasném pohledu. Je vhodná i do mokrého prostředí s rychle se měnící teplotou. (zimní počasí)

Jednoohniskové čočky

Jsou čočky s jedním ohniskem. V brýlové korekci jsou tedy používány k dívání na jednu vzdálenost a to dle příslušné refrakční vady. Dalekozrakost ? se koriguje spojnou neboli plusovou čočkou a Krátkozrakost (myopie) rozptylnou nebo také minusovou čočkou. Zvláštním případem je pak stařecká vetchozrakost známá také jako presbyopie, kterou je pak možno korigovat jak plusovou tak i minusovou čočkou, jednoduše mluvíme o brýlích na čtení. Tyto čočky jsou nabízeny skleněné (minerální) nebo plastové (organické) Speciálními materiály jsou pak polykarbonát a trivex. Všechny již zmíněné brýlové čočky je možno opatřit tvrzenou, antireflexní či hydrofobní úpravou a pořídit ve sférickém i asférickém provedení popřípadě v různých indexech lomu.

Multispektrální brýle

Papírové brýle v pestrobarevném provedení s filtry rozkládajícími světlo na základní barevné spektrum. Velmi zajímavé efekty při pozorování ohňostroje, jasných třpytivých či bodových světel, nočního osvětlení apod. Pro bezva zábavu nejen při párty, disco, silvestrovských a jiných oslavách.

Projekce:

PC filtr

Eliminuje nežádoucí elektromagnetické záření monitoru a obrazovek. Na čočky se aplikuje jako součást antireflexní vrstvy. Má vysoké antistatické účinky. Takže i v prašném prostředí zůstává čočka déle čistá.

Plastové (minerální) čočky „skla“

Plastové (organické) brýlové čočky jsou základním prvkem námi nabízeného sortimentu, dostupné jsou v klasickém provedení HC (Hard Coated- super tvrzen) i HMC (Hard Multi Coated- super tvrzení a AR vrstva) plus pouze námi nabízenou speciální vrstvou EXCELENT (HMC+anti UV a EMI PC filtr, speciální hydrofobní, oleofobní antistatická vrstva), která je svou odolností a údržbou unikátní. Se zvyšující se poptávkou dodavatel pružně reaguje a nabízí ucelenou nabídku všech mutací plastových čoček, samozabarvovacích, progresívních, bifokálních včetně různých kombinací s UV, antireflexní či „super – hydrofobní“ vrstvou.

 

 •  jednoohniskové
 • sférické
 • asférické
 • bifokální
 • progresívní
 • samozabarvovací
 • s povrchovou úpravou

 

Výhody: o více než 50% nižší hmotnost pružnost a relativní nerozbitnost UV filtr

Nevýhody: nízká odolnost vuci poškrábání — reší se tvrzenou vrstvou

Plutonite

Jedná se o speciální materiál, který je využit přímo pro výrobu skel. Jedná se o ultralehký a opticky velice vyvážený materiál, jediný svého druhu na světě. Již v surovém stavu a bez jakýchkoli dalších přísad, barev, nebo povrchu, blokuje 100% všech škodlivých slunečních paprsků (UV záření a modré záření). Pro zajímavost je možné uvést, že pokud na brýle vystřelíte 12mm brokovnicí ze vzdálenosti 14 metru, sklo pohltí náraz a nepraskne.

Polarická geometrie skel

Celý princip této technologické novinky je velice jednoduchý. Díky speciálnímu tvaru, skla přesně kopírují zakřivení oka. Znamená to, že mají elipsový tvar jak v horizontální, tak ve vertikální rovině. Výsledkem je optická čistota a obraz, který není ani v nejmenším zkreslen. Tato technologie je použita při výrobě brýlí s jedním celistvým sklem.

Polarizační skla

Polarizační skla jsou speciálně navržená do prostředí, které je pro oko díky silným odleskům slunce (např. na vodě nebo při lyžování na čerstvém prachovém sněhu) nepříjemné i při použití slunečních brýlí. O tom že má čočka polarizační filtr se můžete přesvědčit pohledem například na LCD display, display mobilního telefonu nebo kalkulačky. Při otáčení čočky se v jednu chvíli stane že tento display zčerná. V tuto chvíli se dostaly paprsky vycházející z displaye do kolmé roviny než je rovina polarizovaného světla propouštěného čočkou.

Polykarbonát

Speciální plastový materiál pro výrobu brýlových čoček, dříve používaný v leteckém průmyslu. Je extrémně odolný vůči rozbití a nárazu (až 12 x oproti běžnému plastu) lehký a pružný a díky vyššímu indexu lomu i tencí. Tento materiál chrání 100% před UV zářením. Pro všechny tyto vlastnosti je doporučován do vrtaných a sportovních brýlí a také pro děti.

Rentgenové brýle

Zábavné „rentgenové“ brýle známé ze sedmdesátých let, vytvářející netradiční iluzi. Spatříte kosti vaší ruky, žloutek skrz skořápku, rozpoutáte pozdvižení v zaměstnání až se dozví, že pomocí těchto brýlí vidíte skrz oblečení.

Samozabarvovací čočky „skla“ = fotochromatická (photochromic) úprava

Samozabarvovací (fototropní) čočky, které umožňují komfortní vidění v kteroukoli denní dobu a poskytují naprostý komfort při pobytu v místnosti i venku a jsou nabízeny s ohledem na náročné požadavky jak aktivních lidí, řidičů a sportovců, tak i těch, kteří si zvykli na svůj komfort a chtějí to nejnáročnější pro sebe a své pohodlí. Samozabarvovací čočky dodavatele mění plynule své zabarvení v závislosti na intenzitě UV záření.

Skleněné (minerální) čočky „skla“

Skleněné (minerální) brýlové čočky dodavatel nabízí ve velmi zajímavých cenách, se skvělou odolností proti oderu, a ve vyšších indexech lomu pak i s příjemnou tloušťkou a hmotností. K nabídce skleněných čoček neoddělitelně patří jak veškeré minerály s antireflexními vrstvami, čiré, barevné a dostupné jsou i v úpravách samozabarvovacích, tak speciální výrobní skla progresívní a bifokální.

Výhody: vysoká odolnost vůči oderu.

Nevýhody: vysoká hmotnost křehkost a tříštivost — nebezpečí úrazu oka!

NEDOPORUČUJEME PRO DĚTI! minimální UV filtr.

Sluneční filtr

Brýle jsou vybavovány normalizovanými slunečními filtry ve stupnici 0-4. – kategorie 0, čirý nebo lehce zabarvený filtr, propustnost světla 80% – 100% – kategorie 1, lehce zabarvený filtr, propustnost světla 43 % – 80 % – kategorie 2, středně tmavý filtr, propustnost světla 18 % – 43 % – kategorie 3, tmavý filtr, propustnost světla 8 % – 18 % – kategorie 4, velmi tmavý filtr, propustnost světla 3 % – 8 %

Super hydrofobní úprava

Zatím nejnovější a nejúčinnější hydrofobní vrstva nanášena na brýlové čočky. Tato vrstva má ještě výraznější hydrofobní a oleofobní účinky. Čočka s touto úpravou je daleko odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám, které neulpívají na povrchu, snadněji se tak čistí a eliminuje riziko poškrábání na minimum.

Technologie XYZ

Tato ojedinělá technologie je pojmenována po třech osách, které popisují tři rozměry – hloubku, šířku a výšku. Všechny tyto osy jsou při pohledu přes brýle zachovány ve svém původním tvaru a velikosti a nedochází tak k žádnému zkreslení. Díky této technologii mají všechny brýle vlastnosti, kterých jiné sluneční brýle nedosahují.

Technologie zevního povrchu skel „iridium lences“

Jedná se o tenkou vrstvu speciální látky – iridia – v různých barvách. To má za důsledek ještě další zlepšení optických vlastností skla. Zároveň tato vrstva znesnadňuje pohled do Vašich očí zvenku druhou osobou. Iridiová vrstva je velice citlivá a je proto nutné dbát při používání těchto skel zvýšené opatrnosti.

Tenčení

Jedná se o čočky z vysokoindexového materiálu. Vyšší index lomu zajišťuje vyšší lomivost paprsku světla tudíž muže být čočka tenčí. Tenčená čočka vzniká přimícháním přísad s opticky vyšším indexem lomu do základního materiálu a to i skla i plastu. Pozor ale skleněné čočky jsou samy o sobe těžké, přimícháním dalších přísad se zvyšuje hustota materiálu a tudíž i tíha, u plastových čoček nejsou váhové rozdíly příliš výrazné, spíše jsou tenčené čočky lehčí než čočky netenčené. Tenčení se doporučuje především u vyšších dioptrických hodnot. Brýle do kterých jsou zabroušeny tenčené čočky vypadají mnohem estetičtěji než s čočkami netenčenými. Vysokým indexem snižujeme hlavně okrajovou tloušťku u mínusových čoček. Plusové čočky se mohou tenčit třemi způsoby: volbou průměru čočky, čím menší bude průměr tím nižší bude její středová tloušťka, vytvořením asférické přední plochy čočky, přední plocha čočky je rovnější proto muže být čočka tenčí, zvolením vysokoindexového materiálu, vysokoindexový materiál zvyšuje lomivost čočky proto je čočka tenčí než čočka ze základního materiálu. Pro dosažení maximálního ztenčení plusových čoček je ideální kombinace všech tří způsobů tenčení. Musí se ovšem brát v potaz požadavky pro technické zpracování (zábrus čoček do obruby) S konečným vybráním vhodné čočky Vám velice rádi poradíme v našich optikách.

Trivex

nejnovější optický materiál vykazující vysokou odolnost vůči extrémnímu tlaku a oproti běžným plastovým čočkám jsou až 10 krát pevnější a o 20% lehčí při zachování výborných optických vlastností. Tyto čočky jsou prakticky nerozbitné a vhodné především do vrtaných obrub.

Tvrzení

Tvrzení je základní povrchová úprava na plastových čočkách zvyšující odolnost čoček proti poškrábání a současně tak jejich životnost. Tvrdí se taktéž skleněné čočky. Pokaždé je to ale z jiného důvodu. Rozdílný účinek tvrzení je u čočky minerální (skleněné) a plastové. Zatímco u plastu se tvrzením zvyšuje odolnost vůči poškrábání, u skla se jedná pouze o zvýšení bezpečnosti proti úrazu oka při nechtěném rozbití. Na plastové čočky se nanáší ve formě tvrdoelastického laku. Tvrzené sklo se při rozbití „rozsype“ na drobné neostré úlomky, dává se především do dětských brýlí (plně ho hradí pojišťovna), výroba trvá o něco déle, protože čočky se musí tvrdit až po opracování, kdežto u netvrzeného zůstávají dlouhé ostré střepy, které můžou poranit oko. Tvrzení se dá nanést na čočky jako samostatná povrchová úprava, nebo je podkladem pro vrstvu antireflexní.

UV-filtr

Ultrafialové paprsky jsou pro lidský zrak ty nejškodlivější. Vysoká expozice paprsku ničí jak povrchové části oka, tak jeho interní strukturu (oční čočku a sítnici).

Typy ultrafialových paprsku:

 • UVA paprsky: ty jsou zodpovědné za předčasné stárnutí očí
 • UVB paprsky: ty zpusobují podráždení rohovky
 • UVC paprsky: ty jsou mnohem silnější než paprsky UVA a UVB a jsou pro organismus nejnebezpečnější

Víceohniskové čočky multifokální (progresivní čočky)

multifokální čočka, také nazývaná jako progresivní, je zatím nejkomplexnější čočka poskytující plný komfort vidění na všechny vzdálenosti. Na rozdíl od čoček bifokálních, kde je nositel omezen pouze na pohled na dvě vzdálenosti a to na dálku (nekonečno), pro oko od 5 až 6 metru dále a na blízko, tedy 30 až 40 cm což je běžná čtecí vzdálenost. Celá oblast mezi těmito mezními hodnotami je u bifokálních čoček nevykryta a člověk tak nevidí na tyto vzdálenosti ostře. U multifokálních čoček je tedy přechod z dálky na blízko plynulý a pro oko zcela přirozený. Stále více vyžaduje náročné a technologicky pokročilé progresívní čočky s celou škálou možných úprav (barvení, antireflexní vrstvy, tvrzení). Skvělá technologie výroby umožňuje plynulý, jemný a nezkreslující přechod pohledu z dálky do blízka. Tato čočka je vhodná pro ty co nosí brýle na dálku a současně již potřebují i vypomoct brýlemi na čtení.

Vysokoindexové čočky

laicky řečeno čočky ztenčené. Díky vyššímu indexu lomu použitého materiálu se dosáhne nižší tloušťky čočky při zachování dioptrické hodnoty. Běžný plastový či skleněný materiál dosahuje indexu lomu 1,5. Čím vyšší index lomu -1,56 1,6 1,7…tím tenčí čočka. U vyšších dioptrických hodnot je použití materiálu s vyšším indexem lomu téměř nezbytné. Pozor: u vysokoindexových čoček je nutno použít antireflexní úpravu, neboť se zvyšujícím se indexem lomu se zvyšuje i odrazivost.